On a sunny and breezy afternoon, 1A athletes from 11 southern Idaho schools gathered at Carey’s Derrick Parke Memorial Field last Thursday for the Sawtooth Conference Championship track meet.

The Murtaugh Red Devils won the boys’ and girls’ team championships by substantial margins. Boys’ all-around winner Kade Setoki, a senior with 30.5 points, led the Murtaugh boys to a 66-point victory over second-place Carey Panthers.

Camas County sophomore Samantha McFadyen and Castleford sophomore Zailee Poulson shared the girls’ overall title with 38 points apiece.

McFadyen swept the 100-meter, 200m and 400m sprints. She won the 400m by over four seconds in a personal-best 1:00.90. Paulson won both hurdle events and girls’ high jump.

Camas County’s girls had a great afternoon. They placed second 37.5 points behind Murtaugh based on the efforts of McFadyen and up-and-coming ninth-graders Naomi Fredrickson, Leslie Staley, Laura Thompson and Alyssa Whittle.

The host Carey Panthers boasted five individual golds including junior Carson Simpson (11.40) bouncing back from a hamstring injury to win an extremely-close 100m dash.

Unfortunately, Simpson re-injured the hamstring in the 4x100m relay and is expected to be done for the season.

Carey’s senior shotput record holder Brittany Conrad won the shotput (36-6) and Panther senior Kodi Green took the discus gold (97-1). Senior Omar Morales led a 1-2-3 Carey discus sweep with a winning 120-11. Junior Brigham Parke captured the high jump (6-2).

Sun Valley Community School enjoyed a good day with senior Sophia Mazzoni cruising to the 3200m victory (12:54.20) by well over a minute. Senior Ted Yewer won the 400m in a personal-best 55.10.

The Cutthroats also tasted gold in the 1600m sprint medley relay by over one second with Jake Lunn, Ridley Lindstrom, Cash Dart and Yewer (3:58.40).

Second places on Thursday included SVCS’s Lunn 100m (11.50), Carey’s Bailie Morey 100m hurdles (17.10), Camas’ Colby Thompson 1600m (5:18.00) and Williamson discus (96-4, PR) and Carey’s Tate Squires discus (119-0, PR).

Other double winners were Castleford senior Shawn Poulson in the hurdles and Castleford junior Isaac Knudson in the 1600m and 3200m runs.

State track and field berths will be on the line Thursday and Friday, May 9-10 when the 17-school 1A District 4 Championships are staged at Valley High School in Hazelton.

Field events begin at 2 p.m. (boys’ shotput, triple jump, pole vault and girls’ discus, long jump and high jump Thursday) and running at 3:30 p.m. (preliminaries Thursday plus 3200m and medley finals).

On Friday, field finals at 2 p.m. are boys’ discus, long jump and high jump, and girls’ shotput, triple jump and pole vault. Running finals at 3:30 p.m. begin with high hurdles.

Top finishers go to the State 1A track and field meet Friday, May 17 at Middleton High.

Team results and other individual placers for Carey, Camas County and SV Community School from Thursday’s Sawtooth meet in Carey:

Boys’ team standings: 1—Murtaugh 187 points (39 sprints, 22 distances, 28 hurdles, 34 relays, 64 field). 2—Carey 121 (14 sprints, 7 distances, 2 hurdles, 29 relays, 69 field). 3—Castleford 114. 4—Lighthouse Christian Academy of Twin Falls 70.

5—Sun Valley Community School 40.5 (23.5 sprints, 0 distances, 0 hurdles, 15 relays, 2 field). 6—Camas County of Fairfield 24 (1 sprint, 13 distances, 0 hurdles, 0 relays, 10 field).

7—Hagerman 21. 8—Dietrich 16. 9—Bliss 13.5. 10—Hansen 13. 11—Idaho School for the Deaf & Blind (ISDB) 9.

Girls’ team standings: 1—Murtaugh 148 points (27 sprints, 41 distances, 10 hurdles, 36 relays, 34 field). 2—Camas County 110.5 (31.5 sprints, 32 distances, 3 hurdles, 10 relays, 34 field). 3—Carey 98.5 (14 sprints, 0 distances, 16.5 hurdles, 17 relays, 51 field).

4—Castleford 93. 5—Hansen 82. 6—Lighthouse Christian Academy 34.5. 7—Sun Valley Community School 28.5 (4.5 sprints, 10 distances, 2 hurdles, 11 relays, 1 field). 8—Dietrich 14. 9—Hagerman 12. 10—Richfield 9. 11—Bliss 1.

RELAYS

1st place relays—Sun Valley Community School boys’ 1600m sprint medley relay with Jake Lunn, Ridley Lindstrom, Cash Dart, Ted Yewer 3:58.40.

2nd place relays—Carey girls’ 4x100m relay with Bailie Morey, Kourtney Patterson, Lizbeth Ruiz, Rita Garcia (54.80); Carey boys’ 400m relay with Brigham Parke, Porter Mecham, Hunter Smith, Carson Simpson (47.20); Sun Valley Community School girls’ 800m sprint medley with Christine Estep, Merumo Ishimaru, Aubrey Duffield, Cailin Chandler (2:05.50);

Carey boys’ 4x200m relay with Ashton Sparrow, Hunter Smith, Porter Mecham, Brigham Parke (1:39.70); Camas County girls’ 4x400m relay with Naomi Fredrickson, Paige Oliver, Ashlynn Whittle, Laura Thompson (5:23.80); Carey boys’ 4x400m relay with Hunter Smith, Sawyer Mecham, Porter Mecham, Brigham Parke (3:49.90).

3rd place relays—Carey girls’ 4x100m relay with Lizbeth Ruiz, Bailie Morey, Kourtney Patterson, Lindsey Morey (54.80); Carey girls’ 4x200 relay with Shaylee Farnworth, Ally Colton, Lizbeth Ruiz, Kourtney Patterson (1:59.60).

4th place relays—Sun Valley Community School boys’ 4x100 relay with Ridley Lindstrom, Cash Dart, Finn Mallinen, Jake Lunn (49.10); Carey girls’ 400m relay with Zowie Quillin, Madison Kirkland, Marcela Del Real, Lizbeth Ruiz (5:54.30); Carey boys’ 1600m sprint medley with Wyatt Degn, Ethan Hennefer, Chase Gross, Alex Ruiz (4:13.80).

6th place relays—Sun Valley Community School girls’ 4x100m relay with Aubrey Duffield, Merumo Ishimaru, Cailin Chandler, Christine Estep (59.20);

7th place relays—Camas County girls’ 4x100m relay with Paige Oliver, Ashlynn Whittle, Laura Thompson, Leslie Staley (1:00.00).

OTHER INDIVIDUAL PLACINGS

3rd places—Kourtney Patterson (C) 100m (13.90, PR); Lizbeth Ruiz (C) 100m (13.90); Jake Lunn (SVCS) 200m (24.50, PR); Naomi Fredrickson (CC) 800m (2:55.00, PR) and 1600m (6:46.70, PR); Bailie Morey (C) 300m intermediate hurdles (52.50); Priscilla Williamson (CC) shotput (31-3, PR); Calvin Andrews (C) discus (115-6, PR); Lindsey Morey (C) long jump (13-10.5); Hunter Smith (C) high jump (5-8); Sawyer Mecham (C) triple jump (38-1, PR).

4th places—Leslie Staley (CC) 800m (2:57.80, PR) and 1600m (6:54.00, PR); Colby Thompson (CC) 800m (2:19.50); Remington Kramer (CC) shotput (35-10.5, PR); Alyssa Whittle (CC) high jump (4-6) and triple jump (29.6.5).

5th places—Porter Mecham (C) 200m (24.80); Leslie Staley (CC) 3200m (14:49.10, PR); Brittany Conrad (C) discus (85-8); Eli Cutler (C) discus (100-5, PR); Kourtney Patterson (C) long jump (13-4); Ashton Sparrow (C) high jump (5-6) and triple jump (37-7.5, PR).

6th places—Lindsey Morey (C) 100m (14.00); Christine Estep (SVCS) 200m (30.30, PR); Laura Thompson (CC) 1600m (7:04.20) and 3200m (15:04.10, PR); Alex Ruiz (C) 1600m (5:44.60); Ally Colton (C) 100m high hurdles (18.70, PR) and triple jump (28-1); Alyssa Whittle (CC) 300m intermediate hurdles (54.70); Eli Cutler (C) shotput (34-3.5, PR); Zowie Quillin (C) discus (81-2, PR); Nayeli Santamaria (C) long jump (13-4); Alex Robles (CC) long jump (16-4.25, PR).

7th places—Christine Estep (SVCS) 100m (14.10); Paige Oliver (CC) 100m (14.10); Chase Bennion (C) 800m (2:27.20); Naomi Fredrickson (CC) high jump (4-0); Huck Dirksmeier (SVCS) long jump (16-1.25, PR); Alex Robles (CC) triple jump (34-0.5, PR).

8th places—Ally Colton (C) 200m (30.60, PR); Zach Reedy (CC) 400m (1:00.70); Alex Ruiz (C) 800m (2:29.50, PR); Alex Stuessi (SVCS) 100m high hurdles (21.00), 300m intermediate hurdles (1.02.10) and long jump (13-3.5).

Email the writer: sports@mtexpress.com

Load comments