Reigning USA Cycling Mountain Bike national women’s 19-29 enduro champion Kaia Jensen, 19, of Hailey and Kyle Warner, 27, of Chico, Ca. were Pro class winners of Saturday’s inaugural Full Tilt Gravity Stage mountain bike races for 69 bikers on Baldy.

     Results by class follow:

     Pro Women: 1—Kaia Jensen 23:51. 2—Nicole Jorgenson 25:19. 3—Danica Fife 28:10.

     Pro Men: 1—Kyle Warner 21:26. 2—Keith Robert 22:02. 3—Josh Mott 22:20. 4—Joshua Kahn 22:33. 5—Collin Collins 22:53. 6—Ryan Craig 23:33.

     Expert Men 18-29: 1—Bodie Brownlee 22:58. 2—Harlan Collins 22:59. 3—Cal Curley 23:24. 4—Elliot Sweek 23:46. 5—Devon McDonough 23:51. 6—Tanton Jeppson 23:58. 7—Troy Tully 24:27. 8—Mike Clawson 24:49.

     Expert Men 30-39: 1—Theo Warner 23:45. 2—Nick Aadland 24:35. 3—Calvin Macy 24:52.

     Expert Men 40-49: 1—Joe Marx 23:30. 2—Dien Toussaint 23:35. 3—Cory Smith 23:45. 4—Jesse Gallanar 27:44.

     Expert Men 50-plus: 1—Chris Bondurant 23:53. 2—Harry Harrison 24:45.

     Junior Expert 14-17: 1—Carson Hampton 22:27. 2—Wyatt Thompson 23:18. 3—Holden Archie 23:23. 4—Owen Sebolt 23:49. 5—Conor Carroll 23:56. 6—Taylor Arave 23:59. 7—Josh Blaisdell 25:11. 8—Dane Lyonsmith 26:01.

     Sport Women: 1—Barb Jones Rodriquez 30:15. DNF—Maria Jacobson.

     Sport Men 18-29: 1—Travis Seltenreich 25:45. 2—Jacob Grinestaff 26:04. 3—Austin Braid 32:22.

     Sport Men 30-39: 1—Andrew Miller 23:57. 2—Dean Bunnell 27:47. 3—Nick Tapias 29:32.

     Sport Men 40-49: 1—Mathison Mills 25:05. 2—Jeff Ewan 25:50. 3—John Buss 26:03. 4—Shawn Brownlee 26:46. 5—Jon Seppa 27:02. 6—Troy Schauls 27:21. 7—Jeramy Wells 29:24. 8—Mike Talley 32:55. 9—Jeff Cartwright 35:27.

     Sport Men 50-plus: 1—Gary Poole 26:08. 2—James Jacobson 26:54. 3—Michael McDonald 27:21. 4—Ricky Bunch 31:16. 5—Tony Schrock 31:45.

     Junior Sport 14-17: 1—Ethan Marx 24:06. 2—Carter Sammis 24:54. 3—Nils Galloway 25:11. 4—Charles Stewart 25:37. 5—Ben Colbeck 25:51. 6—Max Meucci 26:05. 7—Cree Johanningmeier 26:13. 8—Mason Vanoverbeke 26:30. 9—Tor Johnston 26:39. 10—Michael Coleman 26:47. 11—Lucas Parekh 27:36. 12—Mathias Radl-Jones 30:27. 13—Darcie Bushee 31:35. 14—Calvin Probst 32:58. 15—Gabe Garlick 33:08.

     Youth Girls 11-13: 1—Katelyn Bondurant 15:35.

     Youth Boys 10-and-under: 1—Carson Ewan 11:00.

     Youth Boys 11-13: 1—Tyge Thompson 11:16.

Load comments