54 players

 

Final team standings

1—Sugar-Salem ……………98 points (25 points singles, 73 doubles)—first-ever district tourney title

2—SVCommunity School... 78 points (47 points singles, 31 doubles)

3—Gooding ……………       42 points (23 point singles, 19 doubles)

4—Ririe………………….      18 points (18 points singles, 0 doubles)

 

Note: SV Community School had won 20 overall district titles in 21 years, and 14 straight. This year, SV Community School entered 3 seniors, 6 juniors, 4 sophomores and 5 freshmen.

Breakdown by boys and girls

Boys

1—SV Community School 60 points

2—Sugar-Salem 39.5

3—Gooding 21

4—Ririe 0

Girls

1—Sugar-Salem 58.5 points

2—Gooding 21

3—SVCommunity School 18

4—Ririe 18

Points by singles/doubles

 Community School (18-20 all matches)—47 points singles (12-9), 31 points doubles (6-11)

Points by category—

S-S         (98)           6 BS     19 GS     22 BD     28 GD    23 MD..       98

CSch      (78)         37 BS     10 GS     21 BD     6 GD        4 MD…      78

Good      (42)         15 BS       8 GS     0 BD      7 GD      12 MD..       42

 Ririe       (18)           0 BS     18 GS     0 BD      0 GD       0 MD..       18

 

On to state (three in each category):

Sugar-Salem (18 entrants)—11 to state (1 S, 10 D)

Community School (18 entrants)—6 to state (2 S, 4 D)

Gooding (17 entrants)—6 to state (2 S, 4 D)

Ririe (1 entrant)—1 to state (1 S, 0 D)

 

4th District 3A/Class B team championships:

 Community School (21)—2018, 2017,2016,2015, 2014, 2013, 2012, 2011,2010, 2009,2008, 2007, 2006, 2005, 2003,2002,2001, 2000, 1999, 1998, 1989, 1987

Wood River (13)—2004,1993-96, 1990, 1988, 1982, 1976-80

Gooding (1)—1981

Sugar-Salem (1)—2019

------------------------------------------------------------------

 

Boys singles (8 players)

Seeds

1—Peter Morawitz (SVCS senior)

2—Robert Blosselman (Gooding)

3—Mikel “Meeks” Sanchez-DuPont (SVCS junior)

4—Gabe Delgado (SVCS sophomore)

Final results (top 3 to state)

1—Peter Morawitz (SVCS senior, 1st BS 2016, 1st BS 2017, 1st BS 2018)

2—Robert Blosselman (Gooding)

3—Meeks Sanchez-duPont (SVCS junior)

4—Gabe Delgado (SVCS sophomore)

Championship—Peter Morawitz (SVCS senior) 6-1, 6-1 over Robert Blosselman (Gooding)

Third place—Meeks Sanchez-duPont (SVCS junior) 6-1, 6-0 over Gabe Delgado (SVCS sophomore)

Sun Valley Community School players

 

Peter Morawitz (2-0, senior)

Won by forfeit

Won 6-0, 6-1 over Gabe Delgado (SVCS sophomore)

Won 6-1, 6-1 over Robert Blosselman (Gooding)—championship

 

Meeks Sanchez-duPont (3-1, junior)

Won 6-0, 6-0 over Nate Christean (Sugar-Salem)

Lost 6-1, 7-5 to Robert Blosselman (Gooding)

Won 6-0, 6-0 over Spencer Ollerton (Sugar-Salem)

Won 6-1, 6-0 over Gabe Delgado (SVCS sophomore)—third place

 

Gabe Delgado (2-2, sophomore)

Won 6-0, 6-1 over Spencer Ollerton (Sugar-Salem)

Lost 6-0, 6-1 to Peter Morawitz (SVCS senior)

Won 6-1, 6-2 over Nate Christean (Sugar-Salem)

Lost 6-1, 6-0 to Meeks Sanchez-duPont (SVCS junior)—third place

---------------------------------------------------------------------------------

 

Girls singles (10 players)

Seeds

1—Annalee Ball (Ririe senior)

2—Cate Seay (SVCS junior)

3—Camille Richards (Sugar-Salem senior)

4—Amy Espinoza (Gooding)

Final results (top 3 to state)

1—Annalee Ball (Ririe senior, 3rd GS 2016, 3rd GS 2017, 1st GS 2018)

2—Emalee Owens (Sugar-Salem senior)

3—Esther Lamas (Gooding)

4—Elle Mann (SVCS junior, 4th GS 2018)

Championship—Annalee Ball (Ririe senior) 6-0, 6-1 over Emalee Owens (Sugar-Salem senior)

Third place—Esther Lamas (Gooding) over Elle Mann (SVCS junior)

Sun Valley Community School players

 

Elle Mann (3-2, junior)

Lost 7-6, 6-2 to Emalee Owens (Sugar-Salem)

Won 6-2, 6-0 over Amy Espinoza (Gooding)

Won 6-0, 6-1 over Kaleigh Fox (Gooding)

Won 6-4, 6-1 over Camille Richards (Sugar-Salem senior)

Lost to Esther Lamas (Gooding)—3rd place

 

Rylee Whorton (2-2, junior)

Won 6-1, 6-2 over Shayne (Sugar-Salem)

Won 6-2, 6-0 over Amy Espinoza (Gooding)

Lost 6-1, 6-0 to Annalee Ball (Ririe senior)

Lost 6-2, 6-3 to Esther Lamas (Gooding)

Cate Seay (0-2, junior)

Lost 6-3, 6-1 to Emalee Owens (Sugar-Salem)

Lost 4-6, 6-3, 6-4 to Shayne (Sugar-Salem)

--------------------------------------------------------------------------------

 

Boys doubles (6 teams)

Seeds

1—Dalan Weber-Logan Jones (Sugar-Salem senior-junior)

2—Shea Brokaw-William Everitt (SVCS juniors)

3—Nils Huss-Caelin Bradshaw (SVCS sophomores)

4—Skyler Cheney-Adam Baker (Gooding)

 

Final results (top 3 to state)

1—Dalan Weber-Logan Jones (Sugar-Salem senior-junior)

2—Shea Brokaw-William Everitt (SVCS juniors)

3—Nils Huss-Caelin Bradshaw (SVCS sophomores)

4—Asa Hatch-Quinn Miller (Sugar-Salem)

Championship—Dalan Weber-Logan Jones (Sugar-Salem senior-junior) 6-1, 6-2 over Shea Brokaw-William Everitt (SVCS juniors)

Third place—Nils Huss-Caelin Bradshaw (SVCS sophomores) in straight sets over Asa Hatch-Quinn Miller (Sugar-Salem)

 

Sun Valley Community School teams

Shaw Brokaw-William Everitt (1-1, juniors)

Won 3-6, 6-2, 7-5 over Nils Huss-Caelin Bradshaw (SVCS sophomores)

Lost 6-1, 6-2 to Dalan Weber-Logan Jones (Sugar-Salem senior-junior)—championship

 

Nils Huss-Caelin Bradshaw (2-2, sophomores)

Won 6-3, 6-3 over Dakota and A.J. (Gooding)

Lost 3-6, 6-2, 7-5 to Shea Brokaw-William Everitt (SVCS juniors)

Won 6-2, 6-4 over Skyler Cheney-Adam Baker (Gooding)

Won in straight sets over Asa Hatch-Quinn Miller (Sugar-Salem)—third place

------------------------------------------------------------------------------

 

Girls doubles (6 teams)

Seeds

1—Camber Dodson-Grace Michaelson (Sugar-Salem juniors)

2—Jasmine Contreras-Felicity Mares (Gooding)

3—Greta Michaelson-Alyssa Owens (Sugar-Salem)

4—Kennedy Watts-Savannah Spoor (SVCS senior-sophomore)

Final results (top 3 to state)

1—Camber Dodson-Grace Michaelson (Sugar-Salem juniors)

2—Greta Michaelson-Alyssa Owens (Sugar-Salem)

3—Jasmine Contreras-Felicity Mares (Gooding)

4—Kennedy Watts-Savannah Spoor (SVCS senior-sophomore)

Championship—Camber Dodson-Grace Michaelson (Sugar-Salem juniors) 6-4, 6-2 over Greta Michaelson-Alyssa Owens (Sugar-Salem)

Third place—Jasmine Contreras-Felicity Mares (Gooding) 7-5, 7-5 over Kennedy Watts-Savannah Spoor (SVCS senior-sophomore)

Sun Valley Community School teams

 

Kennedy Watts-Savannah Spoor (2-2, senior-sophomore)

Won 6-2, 6-2 over Rosario-Evelyn (Gooding)

Lost 6-4, 6-1 to Camber Dodson-Grace Michaelson (Sugar-Salem juniors)

Won 6-4, 6-3 over Frances Cherp-Avery Griffin (SVCS freshmen)

Lost 7-5, 7-5 to Jasmine Contreras-Felicity Mares (Gooding)—third place

 

Frances Cherp-Avery Griffin (0-2, freshmen)

Lost 7-5, 6-2 to Greta Michaelson-Alyssa Owens (Sugar-Salem)

Lost 6-4, 6-3 to Kennedy Watts-Savannah Spoor (SVCS senior-sophomore)

------------------------------------------------------------------------------

 

Mixed doubles (6 teams)

Seeds

1—Justin Beagley-Katelyn McBride (Sugar-Salem)

2—Walker Spoor-Mallory Mauney (SVCS freshmen)

3—Sam Peterson-Ashlyn McBride (Sugar-Salem)

4—Logan Anderson-Courtney Steichlin (Gooding)

 

Final results (top 3 to state)

1—Sam Peterson-Ashlyn McBride (Sugar-Salem)

2—Logan Anderson-Courtney Steichlin (Gooding)

3—Justin Beagley-Katelyn McBride (Sugar-Salem)

4—Walker Spoor-Mallory Mauney (SVCS freshmen)

Championship—Sam Peterson-Ashlyn McBride (Sugar-Salem) 6-2, 7-6 (7-2) over Logan Anderson-Courtney Steichlin (Gooding)

Third place—Justin Beagley-Katelyn McBride (Sugar-Salem) 5-7, 6-0, 6-4 over Walker Spoor-Mallory Mauney (SVCS freshmen)

Sun Valley Community School teams

 

Walker Spoor-Mallory Mauney (1-2, freshmen)

Lost 6-3, 6-7, 7-6 to Sam Peterson-Ashley McBride (Sugar-Salem)

Won 7-5, 6-4 over Jack Colgate-Lizzy Vanderkloot (SVCS freshmen-senior)

Lost 5-7, 6-0, 6-4 to Justin Beagley-Katelyn McBride (Sugar-Salem)—third place

 

Jack Colgate-Lizzy Vanderkloot (0-2, freshman-senior)

Lost 6-2, 5-7, 6-4 to Logan Anderson-Courtney Steichlin (Gooding)

Lost 7-5, 6-4 to Walker Spoor-Mallory Mauney (SVCS freshmen)

Load comments