18-05-16 wrhs girls medley relay@

Placing second at last week’s 4th District 4A competition in Twin Falls and qualifying for state competition was the Wood River girls’ 800-meter sprint relay team of, front from left, Maya Hollister and Jenna Nurge, and back from left, Emily Vandenberg and Stella Barsotti.

Wood River High School track and field athletes collected two district championships Friday when the 4A Great Basin Conference meet finished two days of competition at Twin Falls High School.

    Senior Stella Barsotti repeated as the district girls’ high jump champion by six inches with a 5-4 mark, and the Wood River girls’ 4x100-meter relay team repeated as district champion with a 51.56-second time over Twin Falls.

    In a six-school meet won by the Twin Falls girls (82 points distances) by 116 points and the Canyon Ridge boys by 23 points over Twin, Wood River ended up qualifying 12 athletes in 12 events for the State 4A track and field meet May 18-19 at Dona Larsen Park near Boise State University.

    On Wood River’s winning girls’ 4x100m relay were senior Dakota Hutton-King, junior Jenna Nurge, senior Stella Barsotti and sophomore Emily Vandenberg.

    Capturing second places for Hailey in individual district events were senior Maya Hollister (high jump), senior Taylor Koth (400m dash) and Hutton-King (triple jump).

    Two more Wood River’s girls’ relays placed second at district and earned state berths. They were the 4x400m with Hollister, sophomore Tia Vontver, Barsotti and Nurge, and the 800m sprint medley relay with Hollister, Barsotti, Vandenberg and Nurge.

    Hollister, Barsotti and Nurge each qualified in four separate events for state.

    Since the top four individuals and top two relays automatically qualified for state, Wood River’s other state berths went to the following:

    Third places—Junior Will McGonigal (3200m), Jenna Nurge (400m dash), sophomore Kate Stone (triple jump) and junior Karina Stelck (pole vault).

    Fourth places—Hollister (400m dash), junior Brayden Olson (high jump) and Hutton-King (long jump). In addition, senior Wyatt Barth (110m high hurdles) made it to state.

    The Twin Falls Bruins had high-achieving athletes on both the girls’ and boys’ side in their quest to bring an elusive IHSAA state championship banner back to their city. The Bruins girls won their fourth straight district title Friday.

    Led by senior sprinter Madison Glascock and sophomore distance runner Mattalyn Geddes, the Bruins are poised to rise from their second-place state girls’ finish of 2017 and possibly achieve the first Twin Falls girls’ state championship since 1987.

    Glascock won the district 100-meter dash and 200m in personal-best times Friday on her home track, and joined the winning 4x200m and 4x400m relays. She has the top 100m state qualifying time and the second-best 200m standard.

    Geddes was impressive as well, winning the 800m by 1.57 seconds, the 1600m by 19.18 seconds and the 3200m by 41.36 seconds. She has the top state qualifying times in all three distance races and could possibly carry off three gold medals.

    Three-time defending State 4A girls’ champion Bishop Kelly of Boise won last year’s state team title 136.5 to 71 over runner-up Twin Falls, so the Bruins have an uphill path.

    Senior Muamer Mujic of Twin Falls piled up 25 points at the district meet by winning the 100m and 200m dashes, and joining the dominant Twin Falls 4x100m and 4x200m relays. Bruins junior Cyril Mahlke won both hurdles events, and the Bruins boasted two different winners, Guillermo Fregoso and Cannon Leavitt, in the 1600m and 3200m runs.

    Bishop Kelly is the two-time defending State 4A boys’ king.

    Another athlete to follow for spectators at Dona Larsen Park this weekend is Mountain View’s outstanding distance runner Lexy Halladay, a sophomore who is already one of the nation’s best at 1600m and 3200m.

    Halladay, who set Idaho’s all-time 1600m and 3200m records in winning the State 5A titles as a freshman, was hobbled by a stress fracture early in the season. Yet she brings the top 3200m time into this weekend’s meet, ahead of Boise High junior Eve Jensen, and is the top 1600m runner and second in the 800m event.

    Team results and top Wolverine point-getters follow from the May 10-11 district meet in Twin Falls:

 

Girls’ team

     1—Twin Falls 229.2 points (55 sprints, 82 distances, 14 hurdles, 42 relays, 36.2 field). 2—Jerome 113. 3—Burley 101.6. 4—Canyon Ridge of Twin Falls 100.95.

     5—Wood River of Hailey 93.5 points (12 sprints, 10 distances, 0 hurdles, 30 relays, 41.5 field). 6—Minico of Rupert 35.75.

Boys’ team

     1—Canyon Ridge 210.82 points (43 sprints, 38 distances, 29 hurdles, 24 relays, 76.82 field). 2—Twin Falls 187.32. 3—Minico 108.5. 4—Jerome 81.16. 5—Burley 46.16. 6---Wood River 43 points (11 sprints, 14 distances, 4 hurdles, 9 relays, 5 field).

 

Individual points

     2nd places: Taylor Koth 400m (52.01); Maya Hollister high jump (4-10); and Dakota Hutton-King triple jump (34-4, PR);

     Girls’ 4x400m relay with Maya Hollister, Tia Vontver, Stella Barsotti, Jenna Nurge (4:16.94); and girls’ 800m sprint medley with Maya Hollister, Stella Barsotti, Emily Vandenberg, Jenna Nurge (1:57.37).

     3rd places: Jenna Nurge 400m (1:03.21); Will McGonigal 3200m (10:05.28, PR); Karina Stelck pole vault (7-0); and Kate Stone triple jump (32-9, PR);

     WRHS boys’ 4x400m relay with Jaren Bothwell, Cole Reeves, Christian Bothwell, Taylor Koth (3:36.16).

     4th places: Maya Hollister 400m (1:03.98); Dakota Hutton-King long jump (15-10); and Brayden Olson high jump (5-8).

     5th places: Christian Bothwell (WR) 800m (2:07.85); Will McGonigal 1600m (4:46.63, PR); and Wyatt Barth 110m high hurdles (16.49);

     WRHS girls’ 4x200 relay with Kat Holden, Star Herron, Sayler Peavey, Lily Hogan (1:57.61).

     6th places: Taylor Koth 200m (23.37); Kirsys Campbell 1600m (5:58.96, PR) and 3200m (12:34.69, PR);

     WRHS boys’ 4x100m relay with Davis Ros, Caden Rinehart, Jhonatan Yallico, Joe Walker (50.06);

     7th places: Quenia Gonzalez 1600m (5:59.88, PR).

     8th places: Dakota Hutton-King 100m (13.45); Quenia Gonzalez 800m (2:42.56, PR); Sage Holter 1600m (6:01.69, PR); and Sayler Peavey long jump (14-7.5, PR).

 

 

Load comments