19-05-08 Bob Shay 10 Roland.jpg

Burley High School senior Brylie Adams (left) clears a Phil Homer Field high hurdle Friday on her way to first place over Kimberly junior Meg Walker in the 100-meter event at the Bob Shay Invitational track and field meet in Hailey. Adams clocked a personal-best 14.81 seconds, to Walker’s 15.80.

 The Kimberly Bulldog boys and girls, targeting 2019 State 3A team championships after placing second last May, brought a strong group of athletes to Hailey Friday for the Bob Shay Invitational track and field meet at Homer Field.

 Kimberly competitors won 13 gold medals including six relays and four sprints by four different athletes for a 125.5 to 98.5 boys’ team win over 4A Jerome, and a 140.5 to 95.25 girls’ victory over 4A Shelley.

 Meet director and Wood River coach Monte Brothwell was proud of his Wolverine boys (4th of 13 schools with 79.5 points) and Hailey girls (10th place with 30 points).

 On a sunny day there were 38 Wolverine athletes competing in the eight-and-a-half hour meet, their only home test.

 Repeating as the Bob Shay boys’ 1600-meter and 3200m distance winner was Wood River senior Will McGonigal.

 He set a personal record with a winning 4:39.54 mile time—over seven seconds better than the runner-up—and also won by over 14 seconds in the two-miler (10:06.07).

 Wood River senior Brayden Olson repeated as the Bob Shay boys’ high jump winner, in 6-0.

 Host Wood River swept the boys’ and girls’ 4x800-meter relays Friday getting first places from Dylan Heyrend, Owen Ruggeri, Tony Corrales and Conner May (9:05.10), as well as Shallen Schoessler, Sage Holter, Sascha Leidecker and Tia Vontver (11:20.44).

 Sun Valley Community School senior Sophia Mazzoni was impressive in distances.

 Mazzoni settled for second place in an outstanding battle with Shelley’s Amy White at 800m. Mazzoni then won the girls’ 1600m by over three seconds out-running a fine Gooding senior, Keely Wolf.

Both of Mazzoni’s times were school records, 2:27.59 in 800m, 5:36.33 in the 1600m. The previous day, Thursday during the Sawtooth Conference Championships in Carey, Mazzoni easily won the 3200m eight-lap marathon.

Friday’s girls’ medalist was Gooding senior Laken Wolf with 38 individual points including wins in the 100m, long jump and triple jump, and second at 400m. Double hurdles winner Brylie Adams of Burley ended up with 30.5 points.

 The boys had a bunch of outstanding athletes, including Kimberly’s 1-2-3 sprint punch of Peyton Bair, Blake Phillips and Brett Bronson who swept the 100m, 200m and 400m.

Boys’ medalist with 31 points was Jerome junior Stockton Lott, the long jump and triple jump champion.

 Four stadium records were established—three in the field.

Kimberly’s junior state champ Peyton Bair blew away the 110m high hurdles field by over a second with a new record 14.35 seconds. He also won 300m intermediate hurdles.

Jerome’s Stockton Lott took triple jump in 44-8.75. New pole vault marks went to Minico’s Zane Maughan (13-6) and Gooding’s Eliotte Stockham (11-0).

The meet is named for 33-year Blaine County teacher and coach Bob Shay. He retired in 1988 and died at 73 in 2000.

A football, wrestling, cross country, track and baseball coach during his teaching tenure, Shay guided generations of Blaine County students through the pitfalls of adolescence with his philosophy of—“All we want is your best.”

 Next: The state-qualifying Great Basin Conference 4th District 4A meet is Thursday and Friday, May 9-10 at Minico High School in Rupert.

Field events for the 10-school meet begin at 1 p.m. and running events at 3:30 p.m. on Thursday. It will be field events at 1 p.m. and running finals at 3:30 p.m. Friday.

Team results follow from the Bob Shay meet, along individual event winners plus top Wood River High (WRHS) and Community School (SVCS) point-getters (1st-8th):

Boys’ team

1—Kimberly 125.5 points (43 sprints, 0 distances, 16 hurdles, 28 relays, 38.5 field). 2—Jerome 98.5. 3—Minico of Rupert 87. 4—Wood River of Hailey 79.5 (2 sprints, 26 distances, 5 hurdles, 16 relays, 30.5 field). 5—Mountain Home 77.

6—Buhl 56. 7—Declo 48. 8—Shelley 39.5. 9—Gooding 35. 10—Burley 24. 11—Challis 23. 12—Sun Valley Community School 2 (1 distances, 1 hurdles). 13—Wendell 1.

Girls’ team

1—Kimberly 140.5 points (32 sprints, 9 distances, 16 hurdles, 40 relays, 43.5 field). 2—Shelley 95.25. 3—Gooding 94. 4—Burley 72.75. 5—Jerome 69.75. 6—Mountain Home 52.5.

 7—Buhl 42. 8—Minico 39. 9—Declo 37. 10—Wood River 30 (6 sprints, 7 distances, 0 hurdles, 12 relays, 5 field). 11—Sun Valley Community School 18 (18 distances). 12—Wendell 8. 13—Challis 6.5. 14—Hagerman 0.75.

INDIVIDUAL POINTS

 2nd places: Sophia Mazzoni (SVCS) 800m (2:27.59); 

 3rd places: Christian Bothwell (WRHS) 800m (2:03.79) and high jump (5-10, PR);

 4th places: Wyatt Barth (WRHS) 110m high hurdles (16.55);

 5th places: Sage Holter (WRHS) 3200m (13:15.48); Star Herron (WRHS) shotput (30-2); Anders Nelson (WRHS) discus (124-9, PR); Brayden Olson (WRHS) long jump (19-6, PR); Davis Ros (WRHS) triple jump (39-5, PR).

6th places: Star Herron (WRHS) 200m (28.89) and 400m (1:07.40, PR); Tia Vontver (WRHS) 800m (2:38.79);

7th places: Lance Heyrend (WRHS) 400m (55.33, PR); Davis Ros (WRHS) long jump (18-3, PR);

8th places: Ted Yewer (SVCS) 800m (2:09.86, PR);

RELAYS

3rd place: WRHS boys’ 4x400m with Isaac Loomis, Conner May, Lance Heyrend, Christian Bothwell (3:40.15).

7th place: WRHS girls’ 4x400m with Shallen Schoessler, Sage Holter, Tia Vontver, Sascha Leidecker (4:38.49).

8th place: Sun Valley Community School boys’ 4x100m with Ridley Lindstrom, Cash Dart, Finn Mallinen, Jake Lunn (48.36).

Email the writer: sports@mtexpress.com

Load comments